SOLAR A1.7ROP-29+ – Red Open Pore Matte (A1.7ROP-29+)
SPECS
SERIES Solar, Solar
TYPE A
NUMBER OF STRINGS 7
HARDWARE COLOR Black
SHAPE FOR LEFT HANDED No
MACHINE HEAD TYPE Solar Locking Tuners
STRINGS BRAND Blacksmith
STRING GAUGES 9-62 (7-String)
TUNING B-E 7 string
TRUSS ROD COVER TYPE Solar Engraved Black
SCALE 29
NECK SHAPE C Solar
NECK MATERIAL 3 Piece Maple
NUT PPS
JOINING STYLE Set Thru
TRUSS ROD Dual Action
WIDTH AT 1F 48 mm (7 string)
DEPTH AT 1F 20 mm
DEPTH AT 12F 22 mm
FRETBOARD MATERIAL Ebony
FRETBOARD RADIUS R400
POSITION MARKERS TOP None
POSITION MARKER SIDE Luminlay SG30L
12TH FRET INLAY Solar Red
NUMBER OF FRETS 24
FRETTING STYLE Standard
FRETWIRE MATERIAL Stainless Steel
BODY THICKNESS 45mm
BODY MATERIAL TYPE Swamp Ash (peronema canescens)
BRIDGE TYPE Evertune
STRAP PIN TYPE Standard Solar Black
PICKUP FRONT TYPE Duncan Solar+ (Plus)
PICKUP REAR TYPE Duncan Solar+ (Plus)/Bridge
PICKUP TYPE Passive
PICKUP MOUNTING STYLE Screwed into Wood
VOLUME POTENTIOMETER TYPE 500k Volume pot
TONE POTENTIOMETER TYPE 500k Tone pot
KNOB TYPE Black Metal Dome
SELECTOR SWITCH TYPE 5 way blade
CONTROL COVER Gloss Black
TONE CAPACITOR 473K disk
JACK TYPE Jack plate black matte
FINISH HEAD TOP Blood Red Open Pore
FINISH HEAD BACKSIDES Trans Blood Red Matte(TBR)
FINISH NECK Trans Blood Red Matte(TBR)
FINISH BODY TOP Blood Red Open Pore
FINISH BODY BACKSIDES Blood Red Open Pore
GIGBAG TYPE None
TRUSS ROD TOOL Included
INDIVIDUAL LENGTH MM 1079,22
INDIVIDUAL WIDTH MM 306,24
Type A1.7ROP-29+; 29 inç skala uzunluğuna sahip set-thru sap/gövde birleşim tasarımı, swamp ash (dişbudak) gövde, hızlı, ince ve konforlu maple (akçaağaç) sap, 24 adet paslanmaz çelik süper-jumbo perde barındıran ebony (abanoz) klavye ve sahne kullanımını kolaylaştıran Luminlay ‘karanlıkta parlayan’ yan noktalara sahiptir. Gitar ayrıca Solar 18:1 kilitli burgular, PPS eşik, beş yönlü switch ve tam erişimli sap yapısıyla donatılmıştır.